Jak wybrać dobrą wyciskarkę?

Wyciskarka do cytrusów

To urządzenie, które przygotowywane jest pod kątem wyciskania soków z cytrusów różnego rodzaju. Sok będzie uzyskiwany z połówek owocu z użyciem sitka ze stożkiem. Większość wyciskarek działać będzie automatycznie, jednak mamy w sprzedaży kilka takich, które są także ręcznie obsługiwane. Te najtańsze kosztować mogą tylko parę złotych.

Wyciskarka do soku

Inaczej niż sokowirówka takie urządzenie pracuje na zasadzie wolniejszych obrotów a jednocześnie jest dużo dokładniejsze. Zamiast sita urządzenie będzie wykorzystywać wałek ślimakowy, który się obraca i miażdży owoce oraz warzywa. Na koniec sok jest odsączany przez sito a pozostałości miąższu wpadają do innego pojemnika.

Na co zwracać uwagę?

Ilość wałków

Wyciskarki mogą być jedno albo dwuślimakowe. To drugie urządzenie jest dużo bardziej efektywne, ponieważ sok będzie miał te wszystkie najcenniejsze wartości odżywcze. Takie rozwiązanie jednak wiąże się z wolniejszym przygotowywaniem soku.

Wyciskane soki

Ostrza

Wiele wyciskarek jednoślimakowych będzie miało dodatkowe ostrze, które zapewnia nieco szybsza oraz wydajniejsza pracę. Tak samo jak w przypadku wirówek ostrze ma minus, ponieważ swoją pracą będzie niszczyć część wartości odżywczych tego napoju. Jeśli jednak czas pracy ma dla kogoś znaczenie to dodatkowe ostrze będzie również przydatne. Jeśli nie można wybrać lepiej ten sprzęt, który ma sam wałek.

Moc

W sprzedaży znajdziemy urządzenia o różnej mocy od około 100 W do 450 W. Stosuje się również tutaj taki sam wybór jak przy innych urządzeniach. Im twardszy jest owoc tym mocniejsze urządzenie będzie potrzebne do jego obrobienia.

Ustawienie wałka

Klasyczne wyciskarki mają wałek ułożony poziomo. Jednak coraz większa popularność to urządzenia z jednym pionowym wałkiem ślimakowym. Taka zmiana położenia tego właśnie elementy sprawia, że praca będzie sprawniejsza oraz szybsza. Także pojawi się możliwość stosowania większego otworu wsadowego. Zwiększa się jednak pracochłonność przy myciu co dla osób, którym się spieszy będzie miało istotne znaczenie.

Zmienny kierunek obrotów

Ta funkcja jest praktyczna i będzie w stanie zapewnić nieco dokładniejsze wyciskanie soku z miąższu owoców i warzyw. Najczęściej będzie to urządzenie pracowało w dwóch kierunkach i zmiana będzie dokonywała się automatycznie.

Autor

Alina Nowak

Właścicielka restauracji ze zdrową żywnością.

Zobacz również

Kontakt

E-mail: kontakt@gumisiowadolina.pl

Jak wybrać odpowiedni model wyciskarki? Jakie parametry powinna spełniać? Czy świeżo wyciskane soki są potrzebne w naszej codziennej diecie? 

Na te oraz wiele innych pytań znajdziecie odpowiedzi w naszym portalu.

Zapraszamy do miłej lektury!