Kupno właściwej wyciskarki do soków, która jest w stanie zaspokoić oczekiwania właściciela, nie jest trudne. Na wybór wpływa jednak wiele czynników, do których zalicza się między innymi ilość, a także jakość soku, który otrzymujemy, koszty eksploatacji, funkcjonalność oraz wszechstronną.
Osoby, które kupują wyciskarkę wolnoobrotową po raz pierwszy, mogą poczuć się zagubione i przytłoczone mnogością informacje. Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy przewodnik, który ułatwi dokonanie wyboru. Wydajność Jest to pierwsza z cech, którą należy wziąć pod uwagę, kupując wyciskarkę. Sokowirówki, które kosztują mniej, posiadają szybkoobrotowe metalowe ostrza. To dzięki nim sok oddzielany jest od miąższy. Sokowirówka pozwala na otrzymanie soku gęstego. Trzeba jednak pamiętać, że miąższ, który pozostaje jest nadal wilgotny.
Wyciskarki wolnoobrotowe to urządzenia, których działanie jest zupełnie inne. Składniki są miażdżone, a ilość pozyskanego soku jest zdecydowanie większa. Na zewnątrz wydostaje się również sucha pulpa. Nie trudno się więc domyśleć, że wyciskarka jest urządzeniem bardziej wydajnym. Większa ilość soku sprawia, że wyższa cena urządzenia tego rodzaju naprawdę szybko się zwraca. Wartość odżywcza Jakość uzyskanego soku to kolejny istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę. W warzywach i owocach znajdują się substancje odżywcze i enzymy. Wysoka temperatura sprawia jednak, że bardzo szybko dochodzi do ich rozpadu. Szybko obracające się ostrza, które znajdują się w sokowirówkach powodują, że temperatura szybko wzrasta.
Dlatego soki z sokowirówki są dużo mniej wartościowe od tych pozyskiwanych w wyciskarce. Wyciskarki nie powodują wzrostu temperatury. Wszystko dlatego, że nie ma w nich ostrzy. W efekcie składniki odżywcze i witaminy, które znajdują się w warzywach i owocach, nie zostają uszkodzone. Sok z wyciskarki dłużej nadaje się do spożycia. Najlepiej oczywiście wypić go w przeciągu maksymalnie czterdziestu ośmiu godzin. Komfort użytkowania Do parametrów, które często decydują o tym, jaki model wyciskarki kupimy, zalicza się komfort i łatwość użytkowania. Im mniej skomplikowane w obsłudze urządzenie, tym oczywiście lepiej.
O sprawności obsługi w dużej mierze decyduje sposób, w jaki wyciskarka oddziela miąższ od wytwarzanego soku. Jeżeli jest on gromadzony wewnątrz urządzenia, należy raz na jakiś czas opróżnić pojemnik. Wydłuża to proces przygotowania soku. Dlatego lepiej jest stawiać na wyciskarki, które podczas przygotowywania soku wypychają miąższ na zewnątrz urządzenia. Warto także zwrócić uwagę na to, jak duży jest otwór wsadowy. Ten większy sprawi, że umieszczenie składników w urządzeniu będzie prostsze, a cały proces stanie się szybszy. Warto sprawdzić także czy wyciskarka posiada dodatkowe funkcje. W niektórych można przygotować na przykład mleko z orzechów.
Autor
Tobiasz Dąbrowski
Dietetyk, lekarz rodzinny oraz tester wyciskarek.
Polecamy
Najnowsze
Sokowirówki i sokowirówki odśrodkowe: Przewodnik
Jeśli dopiero zaczynasz interesować się sokami, musisz znać kilka terminów, które na pewno usłyszysz i będziesz się nad nimi zastanawiać... [...]